SEE-THINK-DO-CARE najskuteczniejsza strategia marketingowa dla e-commerce

 • Share

Model strategi marketingowej stworzony przez Avinash Kaushik – SEE-THINK-DO-CARE (STDC) pomaga zmienić sposób komunikacji z klientami podczas całego procesu zakupowego. Obecność marki na każdym z jego 4 etapów to klucz do zwiększenia sprzedaży

Jakie strategie można zastosować, aby biznes e-commerce odniósł sukces?

Strategia  SEE-THINK-DO-CARE  skupia się głównie na odbiorcach i dzieli ich na 4 grupy w zależności od planów zakupowych. 

Na tej podstawie możliwe jest zbudowanie skutecznej strategii komunikacji marketingowej. W planowanych działaniach trzeba uwzględnić poziom zainteresowania użytkownika marką, gdyż jest on bezpośrednio związany z etapem, na którym aktualnie się znajduje. 

Etap 1 – SEE


Etap pierwszy to użytkownicy, którzy znajdują się w naszej grupie docelowej, ale nie podjęli jeszcze decyzji związanej z zakupem produktu lub usługi. Potencjalni klienci są zwykłymi użytkownikami sieci, u których trzeba wzbudzić zainteresowanie produktem. To dobry moment na budowę świadomości marki, która powoli będzie kiełkować.

Klient musi dowiedzieć się, że Twój biznes istnieje i poznać Cię, aby na kolejnych etapach mógł bardziej zaangażować się w relację z Tobą. Dzięki temu, w przyszłości, gdy poczuje potrzebę zakupu danego produktu, dużo bardziej prawdopodobne jest, że trafi bezpośrednio do Ciebie. 

Przykład:  Publikowanie przepisów kulinarnych w sklepie internetowym sprzedajacym grarnki lub patelnie zobacz tutaj  https://gerlach.pl/przepisy 

Inne idealne ścieżki dotarcia do użytkowników na etapie SEE:

 • Facebook 
 • YouTube
 • Reklamy Display, PPC


 

Etap 2 – THINK

Na tym etapie użytkownik jest już w pewien sposób zainteresowany danym tematem, usługą, produktem. Korzysta głównie z wyszukiwarki, gdzie szuka odpowiedzi na nurtujące go pytania np: 

Zacznij więc kreować swój wizerunek jako specjalisty  w danej dziedzinie. Pomogą Ci w tym np. artykuły eksperckie. Dzieląc się swoją wiedzą oraz umiejętnościami możesz dać potencjalnemu klientowi to, czego szuka. Jeżeli będzie zadowolony z Twojego rozwiązania, być może uda Ci się go zatrzymać na dłużej, zachęcając do zakupów w Twoim sklepie lub zapisania się do newslettera, w którym poinformujesz go o kolejnych artykułach, czy Twojej nowej ofercie.

Wybrane ścieżki dotarcia do użytkowników na etapie THINK:

 • SEO
 • YouTube
 • Mailing
 • Reklamy Display, PPC, retargetingowe
 • Social Media i Facebook ADS (na początku etapu)

 

Etap 3 – DO


Z etapem DO stykamy się, gdy użytkownicy wiedzą już dokładnie, czego chcą. Wcześniej dokonali obszernego researchu i porównali podobne produkty, aby w końcu wybrać ten jeden. Teraz przyszła pora na znalezienie najkorzystniejszej dla nich oferty np. pod kątem cenowym.

Ważne, aby w tej fazie zakupowej wszystkie komunikaty reklamowe kierowały klienta bezpośrednio na stronę konkretnego produktu. A chcąc wzbudzić jak największe zainteresowanie, należy uwzględnić w tekście informacje o cenie, promocjach, dostawie itp. – czyli dokładnie to, co jest atrakcyjne z punktu widzenia kupującego.  Zobacz: idealnie zrobiona strona pod wzgledem minimalizacji wspłczynika porzuceń koszyka 

Wybrane ścieżki dotarcia do użytkowników na etapie DO:

 • SEO
 • Mailing
 • Reklamy Display, PPC, retargetingowe
 • Afiliacja (na końcu etapu)

 

Etap 4 – CARE

Ostatni etap dotyczy użytkowników, którzy już dokonali zakupu w sklepie lub skorzystali z naszych usług. Pielęgnowanie relacji z obecnymi klientami jest bardzo ważne, ponieważ dużo łatwiej jest nakłonić ich do ponownych zakupów niż zdobyć nowych klientów.

To także dobry moment, żeby zachęcić klienta do zakupu dodatkowych akcesoriów, będących uzupełnieniem poprzedniego zamówienia. 

Wybrane ścieżki dotarcia do użytkowników na etapie CARE:

 • Mailing
 • Reklamy Display, retargetingowe 
 • Facebook ADS

 

Komunikuj się z klientem na każdym z 4 etapów modelu STDC

 

Model STDC pokazuje, jak bardzo ważne jest, aby marka była obecna na każdym etapie zakupów, począwszy od SEE aż po CARE. Budowana na tej podstawie strategia marketingowa pozwoli Ci osiągnąć sukces i przyczyni się do wzrostu sprzedaży w Twoim sklepie oraz pozyskania lojalnych klientów.

 

Zobacz również: 

Nasza oferta: