Jak reklamować i promować sklep online w internecie?

  • Share

Jak reklamować i promować sklep online w internecie? W dobie nieograniczonego dostępu do sieci pozyskiwanie klientów online stało się dla wielu przedsiębiorców codziennością. Łatwy dostęp do informacji daje ogromne możliwości, ale żeby przedostać się do czołówki, warto zainwestować w skuteczną reklamę – swój czas lub pieniądze.

Duża konkurencja niemal wymusza podejmowanie działań wzmacniających budowanie wizerunku i świadomości marki w oczach potencjalnych klientów. Za część z nich trzeba zapłacić, ale są też takie, które wymagają jedynie poświęcenia czasu na ich wykonanie.

Google Ads

Jedną z dość popularnych obecnie form reklamy są ogłoszenia wyświetlane w wyszukiwarce Google. Komunikaty tworzone za pomocą narzędzia Google Ads (dawniej Google AdWords), z odpowiednio dobranymi frazami oraz poprawnym określeniu grupy docelowej, będą wyświetlać się wyłącznie tym osobom, które szukają dokładnie tego, co oferujesz. Wśród reklam masz do wyboru m.in. te najpopularniejsze – tekstowe oraz idealne dla e-commerce – ze zdjęciem sprzedawanego produktu i ceną. Korzystając z tej drugiej formy, umożliwiasz użytkownikowi zapoznanie się z Twoją ofertą, jeszcze zanim przejdzie on na Twoją stronę.

Przykład prawidłowej reklamy Google Adwords: 

Przykład adwords ads

Content marketing

To jedna z bardziej skutecznych form, wykorzystywanych do promowania firmy w sieci. Opiera się głównie na tworzeniu wysokiej jakości, merytorycznych treści, które są unikalne i wartościowe dla użytkowników. Z pewnością będą one wspierać Twoją sprzedaż i pomogą pozyskać wiernych czytelników oraz powracających klientów. Treści możesz publikować m.in. na swoim blogu.

Regularne publikacje na blogu firmowym pomogą Ci promować Twój biznes w sieci. To doskonałe miejsce, w którym możesz dzielić się swoją wiedzą na tematy z branży. Pokażesz w ten sposób innym, że jesteś ekspertem w danej dziedzinie i być może zachęcisz ich do zakupów w Twoim sklepie internetowym. Pamiętaj jednak o jakości bloga i poprawności zwłaszcza tej merytorycznej w artykułach i odpowiedziach kierowanych do użytkowników. 

Przykład: https://gerlach.pl/wiosna-w-kuchni-pyszne-dania-z-szybkowaru

SEO 

Zadbaj o dobrą pozycję Twojej strony internetowej w wyszukiwarce. Nie każdy, kto szuka informacji w sieci, przegląda kolejne strony wyników wyszukiwania. Im wyżej będzie Twoja strona, tym masz większe szanse, że trafi do Ciebie więcej osób. O pozycjonowaniu powinieneś pamiętać od samego początku, gdy zaczynasz tworzyć treści na swoją stronę. Nie zapominaj jednak o tym, że optymalizacja witryny to czasochłonny proces – częściowo możesz go wykonywać samodzielnie, ale warto zwrócić się w tej sprawie o pomoc do specjalistów.

Sprawdź, jak samodzielnie optymalizować stronę pod kątem SEO w naszym artykule:  Pozycjonowanie i optymalizacja stron - poradnik jak skutecznie wykorzystać 25 czynników rankingowych 

Social media

Dzisiaj obecność marki w mediach społecznościowych stała się niemal obowiązkiem. Dzięki portalom takim jak: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest itp. jesteś cały czas w kontakcie ze swoimi klientami i szybciej niż kiedykolwiek, możesz się z nimi podzielić swoimi treściami. Jeśli przy tym skorzystasz z płatnych opcji, możesz docierać do nowych osób, dokładnie z Twojej grupy docelowej.

Przykład kampanii produktowej na kanale FB:

Mailingi

Wysyłanie treści marketingowych to świetne rozwiązanie, zwłaszcza gdy chcesz dać o sobie przypomnieć swoim stałym odbiorcom. Być może napisałeś nowy artykuł, chcesz się podzielić swoją wiedzą, a może w Twojej ofercie pojawiły się jakieś nowości. Jeśli Twoi obecnie klienci wyrazili zgodę na otrzymywanie takich materiałów od Ciebie, nie bój się używać tego kanału. Ważne, aby takie działania prowadzić z głową i zachować w nich umiar. Jeśli wiadomości będziesz wysyłać zbyt często, możesz stracić klientów.

Przykład otrzymanego mailingu:

Marketing szeptany

Ten rodzaj marketingu to nic innego jak rekomendowanie produktu bądź usługi w internecie np. na forach internetowych, czy w grupach dyskusyjnych. Możesz samodzielnie rozpoczynać konwersacje, nawiązujące do Twojej branży lub komentować inne wątki, które pomogą Ci w zwiększaniu świadomości marki u Twoich odbiorców.

Sposobów reklamowania się w sieci jest bardzo wiele. Opisaliśmy w skrócie kilka z nich, a to, który wybierzesz, zależy od Ciebie i Twojego biznesu. Pamiętaj jednak o tym, że nie zawsze korzystanie z wszystkich opcji jednocześnie ma sens.

Nasze inne polecane poradniki: