Jak wybrać firmę od SEO i pozycjonowania stron ?

  • Share

Wybór firmy SEO/SEM  nie jest taki prosty jakby się wydawało. Decyzji nie ułatwia też fakt, że już jakiś czas temu zapanowała dość problematyczna moda na bloga.

W dzisiejszych czasach każdy wschodzący pozycjoner nie tylko niemal od razu staje się ekspertem od spraw pozycjonowania i optymalizacji, ale co gorsza usiłuje o tym przekonać cały świat na swoim blogasku. O ile jest parę naprawdę wartościowych branżowych blogów SEO/SEM, to reszta jest albo chwilowym pragnieniem posiadania własnego miejsca w sieci na wątpliwej jakości przemyślenia, albo próbą lansowania swojej osoby na eksperta w dziedzinie SEO. Jest to coraz groźniejsze zjawisko wystawiające złą opinie całej branży.

Wysyp niedzielnych pozycjonerów powoduje, że sporo klientów traci zaufanie do całej branży lub wręcz w ogóle zniechęca się do promowania swojej witryny w wynikach naturalnych. W efekcie część z nich przechodzi na PPC, gdzie jest co prawda pewniej i szybciej, ale niekoniecznie taniej.

Jak wiemy, jest spora różnica pomiędzy SEO a pozycjonowaniem –  Jest duża różnica miedzy pozycjonowaniem strony a wypozycjonowaniem strony. To pierwsze można robić przez cały rok bez żadnego efektu. Równie wyraźna może być różnica między pozycjonerem a pozycjonerem. Klasyczny pozycjoner dąży do zdobycia jak najwyższej pozycji, a nie przejmuje się chociażby tym, jak zdobyć ruch na stronie – od tego jest growth hacker.

 

A skoro jesteśmy już przy growth hackingu, warto wspomnieć, że wokół pozycjonowania wykształciło się wiele specjalizacji, które powinny współdziałać przy promowaniu strony:

  • SEO-wca – osoba zajmująca się optymizacją strony (plusem jest, jeśli ma pojęcie o UX),
  • pozycjoner – wiedza z zakresu SEO + link building,
  • SEO copywriter – osoba zajmująca się redagowaniem treści zoptymalizowanych pod wyszukiwarkę,
  • growth hacker – kombinuje, jak pozyskać ruch na stronę ze wszystkich możliwych źródeł.

Każdy z powyższych obszarów może być obsługiwany przez inną osobą, choć nadal występują w przyrodzie osobniki znające się na całości – plus obsługujące jeszcze przy okazji Adwords. Są to Super SEO Men’i.

Jak rozpoznać kompetentnego pozycjonera/firmę ?

Nie jest to takie proste, ale są pewne czynniki, które mogą w tym pomóc:

  • z polecenia – pytamy po znajomych, czy mogą nam polecić firmę SEO/SEM. Może już korzystają z takich usług i są zadowoleni, a może chcą nas przestrzec przed jakąś firmą lub jakimś pozycjonerem,
  • wiek firmy w branży SEO/SEM – jest to jeden z najważniejszych czynników,
  • wizerunek – skoro ktoś nie dba o swój, skąd mamy mieć pewność, że zadba o nasz,
  • marka – skoro pozycjoner nie potrafi wypromować swojej marki, jaką mamy pewność, że wypromuje naszą,
  • umowa – zwracajmy uwagę na umowę, jaką mamy podpisać. Jeżeli jest zbyt skomplikowana, lepiej na wszelki wypadek omijać taką firmę.

Jak już powiedziałem, staż – a co za tym idzie doświadczenie firmy pozycjonerskiej – jest czynnikiem mającym kolosalne znaczenie. Pozycjonowanie stron w dużej mierze opiera się na testach i doświadczeniu, którego nie można zdobyć w trzy miesiące lub po przeczytaniu paru książek, ważniejsza jest tu wiedza praktyczna, nie teoretyczna.

Zatem: Jak wybrać firmę SEO /SEM?

Przede wszystkim róbmy to rozważnie i bez pośpiechu, uwzględniając moje powyższe sugestie. Pozycjonowanie jest procesem, który – dla osiągnięcia najlepszych i najbezpieczniejszych rezultatów – musi chwilę potrwać. Trochę czasu upłynie, zanim zobaczymy namacalne efekty działań pozycjonujących, starajmy się więc mieć na uwadze, że wybieramy firmę, która będzie nas obsługiwać przez najbliższe lata.

Zobacz również: 

Nasza oferta: