SEO 101: Kody odpowiedzi serwera

  • Share

Kody odpowiedzi HTTP niewiele znaczą dla przeciętnego użytkownika internetu, ale są jedną z pierwszych elementów sprawdzanych w trakcie audytów SEO. Dlaczego są takie ważne? Przede wszystkim dlatego że za ich pomocą boty otrzymują informacje o poprawności działania strony.

Czym są kody odpowiedzi?

Mówiąc najprościej, kod odpowiedzi HTTP to informacja wysyłana przez serwer o tym, w jaki sposób dane zapytanie jest realizowane (albo nierealizowane, ale o tym za chwilę).

W idealnym świecie każda otwierana przez użytkownika lub bota strona powinna zwracać kod 200, który – tłumacząc z języka maszyn na ludzki – oznacza „wszystko w porządku”.

Rodzaje kodów odpowiedzi

1XX – kody informacyjne

2XX – kody powodzenia

3XX – kody przekierowania

4XX – kody błędu aplikacji klienta

5XX – kody błędu serwera

Najważniejsze kody odpowiedzi serwera i ich wpływ na SEO

Kodów odpowiedzi jest sporo – i większości z nich raczej nie spotkasz na swojej drodze, jak chociażby 418, czyli Jestem czajniczkiem. Są jednak takie, które po prostu trzeba znać.

kod odpowiedzi serwera 418

200 / OK

Wszystko w porządku, nie ma czym się przejmować. Kod 200 znaczy, że twoja strona działa poprawnie: ani użytkownik, ani bot nie trafiają na żadną przeszkodę.

301 / Moved Permanently

Trwale przeniesiony, czyli pod tym adresem była podstrona, ale teraz jest pod innym, zdefiniowanym URL-em. W praktyce użytkownik zostaje przeniesiony na nowy adres, a Google bot dostaje informację, że jest nowa wersja URL-a, a pod starą nic już nie będzie.

302 / Found

Znaleziono, czyli dana strona chwilowo jest dostępna pod innym adresem, ale wróci pod ten adres. W efekcie użytkownik i bot trafiają pod nowy adres, ale bot dostaje jeszcze dodatkową informację o tym, że nie powinien zapominać o poprzednim URL-u, bo to sytuacja tymczasowa.

302 nie powinno się używać jako stałego przekierowania, więc jeśli zmieniasz URL-e, wdrażasz SSL albo zmieniasz strukturę strony, zawsze powinieneś wybierać przekierowanie 301.

403 / Forbidden

Zabroniony, czyli panie, co pan tu robi, to nie jest miejsce dla pana. Wszyscy są zagubieni, nikt nie wie, co dalej.

404 / Not Found

Nie znaleziono, czyli tu kiedyś była strona, ale teraz jej nie ma. A może nigdy jej nie było? W sumie to niewiele wiadomo. Strona 404 jest bezwartościowa z punktu widzenia SEO, ale warto ją dobrze zaprojektować, żeby nie tracić użytkowników.

410 / Gone

Usunięto, czyli tak, tu na pewno kiedyś była strona, ale teraz jej nie ma. Jeżeli chcesz dać Google informację, że z premedytacją usunąłeś jakąś podstronę i nigdy już nie będzie jej odpowiednika, 410 jest dla ciebie.

500 / Internal Server Error

Wewnętrzny błąd serwera, czyli w skrócie: serwer zgłupiał i nie wie, o co chodzi.

503 / Service Unavaiable

Usługa niedostępna, czyli: może warto pomyśleć nad lepszym serwerem? 503 to także kod, który powinien zwracać twój serwer, gdy przeprowadzasz prace modernizacyjne – daje sygnał botom, że mogą na daną podstronę wrócić za jakiś czas. Ale uwaga: jeśli twój serwer często zwraca błędy 5XX, może to wpłynąć negatywnie na pozycje.

Jak sprawdzić kody odpowiedzi?

Kody odpowiedzi najlepiej sprawdzać trzyetapowo:

  1. za pomocą crawlera (np. Screaming Frog SEO Spider – darmowy do 500 URL-i),
  2. za pomocą raportu błędów indeksowania w Google Search Console,
  3. za pomocą raportu Uszkodzone linki zwrotne w Ahrefs.

kody odpowiedzi serwera widok w Google Search COnsole

Crawler znajdzie wszystkie błędy występujące w obrębie struktury strony, ale siłą rzeczy nie dostarczy miarodajnych informacji np. o 503, które mogą akurat w momencie wykonywania crawla nie występować na stronie. W tym ostatnim pomoże nam raport błędów indeksowania dostępny GSC.

Przydatnym narzędziem jest także raport uszkodzonych linków zwrotnych w Ahrefsie.

Raport uszkodzone linki Ahrefs

Dzięki niemu możemy wytropić linki występujące na innych stronach, które prowadzą do zwracających błędy podstron w naszej witrynie. Jeśli nie ma możliwości poprawy linków, warto URL-e zwracające 404 zastąpić 301, żeby przenieść i użytkowników, i boty na odpowiednią podstronę.