Jak poprawić wskaźnik trafności reklam na Facebooku?

  • Share

Wskaźnik trafności to jedna ze statystyk udostępnionych przez Facebooka i odzwierciedlająca adekwatność reklamy względem konkretnej grupy odbiorców. A mówiąc inaczej, poprzez wskaźnik trafności Facebook pokazuje nam, czy reklama spodobała się odbiorcom i czy cieszyła się popularnością.

Skąd wynikają problemy ze wskaźnikiem trafności reklam na Facebooku?

Problemy ze wskaźnikiem trafności najczęściej wynikają albo z nieodpowiedniego targetowania, albo z niedopasowanego materiału lub formatu reklamowego. Tyle teorii. A jak to wygląda w praktyce?

Wskaźnik trafności a treść reklamy

Niedopasowana treść reklamy, nietrafione zdjęcie czy słaby materiał wideo potrafi skutecznie zabić nawet najlepiej stargetowaną kampanię. Przeanalizuj przede wszystkim język, którego używasz w postach reklamowych, i zastanów się nad stroną estetyczną wykorzystanych materiałów. Ale uwaga – to, że tobie się coś podoba, niekoniecznie będzie oznaczać, że spodoba się twoim klientom.

Dodatkowo nie zapomnij o tym, żeby komunikat był jasny – stosuj proste komunikaty i nie zapominaj o wykorzystaniu call to action.

Jak sprawdzić, czy problem leży w treści reklamy?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy problem wynika z treści reklamy, jest stworzenie kilku reklam testowych na niewielkim budżecie i skierowaniu ich na tę samą grupę odbiorców. Jeśli wskaźnik jakości nadal będzie niski, możesz albo eksperymentować dalej, albo wrócić do etapu targetowania i zastanowić się jeszcze raz nad swoją grupą odbiorców.

Wskaźnik trafności a targetowanie

Najczęstszym powodem niskiego wskaźnika jakości powiązanego z targetowaniem są za szerokie grupy odbiorców, więc nie bój się eksperymentować z zawężeniami i niestandardowymi grupami. Spróbuj także targetowania reklam z wykorzystaniem podobnych odbiorców.

Jak sprawdzić, czy problem leży w targetowaniu?

Podobnie jak w przypadku sprawdzania jakości treści reklamy, najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie testu. Tylko tym razem zamiast kierować różne reklamy na jedną grupę odbiorców, stwórz jeden materiał reklamowy i pokaż go różnym grupom odbiorców. A potem wyciągnij wnioski ze statystyk kampanii.

Skąd wynika nagle spadający wskaźnik trafności?

Najczęstsza odpowiedź na to pytanie brzmi: reklama już znudziła się twoim odbiorcom i najwyższy czas ją zmienić albo chociaż trochę zaktualizować. Dodatkowo jeśli grupa odbiorców była bardzo wąska, całkiem możliwe, że jej potencjał już się wyczerpał. Spróbuj zmienić targetowanie i daj chwilę odpocząć odbiorcom twoich postów od reklam twojej firmy.

Wskaźnik trafności reklam – podsumowanie

Jeśli chcesz poprawić wskaźnik reklam na Facebooku pamiętaj o:

  • stosowaniu szczegółowych opcji targetowania i unikaniu bardzo szerokich grup docelowych,
  • stosowaniu wykluczeń i zawężeń
  • unikaniu bardzo wąskich grup docelowych (w tej kwestii jest akurat kilka wyjątków, chociażby grupy z list klientów, ale to już temat na zupełnie inny artykuł)
  • stosowanie języka dopasowanego do specyfiki danej grupy odbiorców
  • stosowaniu estetycznych i dopasowanych do obiorców elementów wizualnych
  • wykorzystywaniu call to action

Na koniec pamiętaj: to tylko ogólne wskazówki i punkt wyjścia do dalszych działań. Ostateczny wynik trafności zależy od wielu czynników, a ten post tylko sugeruje potencjalne rozwiązania. A mówiąc inaczej, nie bój się eksperymentować na własną rękę, bo w reklamach na Facebooku liczy się przede wszystkim kreatywne wykorzystanie dostępnych opcji.